Dünyanın En Çok Tercih Edilen Otomobilleri Türkiye’den

Türkiye’de üretimi yapılan Renault ve Fiat modelleri, en çok aranan modellerden oldu.

Bursa’da üretimi gerçekleştirilen Renault Clio ve Fiat Tipo gibi markalar, Avrupa’nın en çok tercih ettiği modellerden oldu.

Türkiye'deki otomobil ihracatı son dönemlerde rekor seviyelere çıkarken Türkiye’de üretilen ve özellikle Avrupa’ya ihracat edilen araçlar arasında Renault, Toyota ve Fiat oldukça dikkat çekti. Renault Clio Fransa’da, Toyota C-HR Japonya’da ve Fiat Tipo ise İtalya'da en çok satan otomobiller olarak dikkat çekti. Bu otomobillerin, ülkelerde dikkat çekmesi aynı zamanda Türkiye’de yapılan üretimler için de dikkat çekti.

Fransa’da Clio Fırtınası Esti

Avrupa’da en dikkat çeken araçlardan birisi olan Clio, sadece Fransa’da 64 bin oldu. Bu üretim rakamları ile birlikte lider olmayı başaran Clio, böylece daha fazla kişinin de dikkatini çekmeyi başardı. Büyük bir bölümü Türkiye’de üretilen aracın diğer üretim noktası ise Fransa Flins. Fransa dışında ise Clio, Avrupa'da da en çok satan üçüncü model durumunda. Bursa'da üretimin yapılan diğer model olan Fiat Tipo da yine satış rakamları artan bir model. Eski model üzerine yenilenen versiyonuyla dikkat çeken araç, bu bakımdan oldukça cazip bir fırsat sunuyor. Tipo, resmi rakamlara göre yılın ilk beş ayında 61 bin 902 adet sattı.

Sakarya'da üretim yapılan Toyota C-HR da Avrupa dışında özellikle Japonların dikkatini çekmeyi başardı.