Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çifte standart devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu, diğer NATO üyelerinin yanlış yapmasını kabullenmenin mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz NATO üyesiyiz, diğer NATO üyelerinin bize yanlış yapmalarını kabullenmemiz mümkün değil'' sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Türkiye’nin tüm çabasına rağmen terör ya da aşırı akımlarla mücadelede çifte standartlı yaklaşımların devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütlerine 10 binlerce tır silah, araç, gereç ücretsiz olarak verilmektedir ve şu anda biz onlarla mücadele veriyoruz. Yakında Suriye'nin sınırlarımız boyunca uzanan diğer bölgelerini de teröristlerden temizleyerek 4 milyona yakın sığınmacının evlerine dönebilmelerine imkan sağlayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütleri ile mücadeledeki kararlılığa vurgu yaparak, “Bu tür eylemler bireysel görülerek veyahut da bunlar terörist değil, sıradan örgütler denilerek geçiştirilemez. Aksi takdirde yakın bir gelecekte dünyamız hiç kimsenin güvende olmadığı, huzurlu yaşayamadığı bir yer haline dönüşmeye mahkumdur” ifadelerini kullandı.

“Çifte standartlı yaklaşımlar devam ediyor”

Erdoğan, "Tüm çabalarımıza rağmen terör ve yükselen aşırı akımlarla mücadeledeki çifte standartlı yaklaşımın devam ettiğini görüyoruz" ifadesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM ile diğer uluslararası ve bölgesel örgütlere 15 Mart'ın İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olarak kabul edilmesi çağrısında bulunduk. Bu çağrımızın hayata geçmesi için ülkelerinizin desteğini bekliyoruz." diye konuştu.

“Küresel düzeyde en büyük mağduru Müslümanlardır"

Müslümanların küresel düzeydeki mağduriyetlerine de değinen Erdoğan, "Haksız muamele, ön yargılı yaklaşımlar, basmakalıp genellemeler, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük ve nefret söylemlerinin küresel düzeyde en büyük mağduru Müslümanlardır" dedi.

Orta doğudaki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail yönetimi, Gazze'de işlediği cinayetlerin gündeme gelmemesi için medya kuruluşlarımızın da arasında bulunduğu basın yayın organlarını bombalamaktan çekinmiyor. Tüm ülkeleri Filistin ve Kudüs konusunda daha duyarlı davranmaya ve etkin tavırlar ortaya koymaya davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Doğu Akdeniz ve KKTC açıklaması

Doğu Akdeniz'de istikrarın gerekliliğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'de istikrar ancak Türkiye'nin ve KKTC'nin hak ve çıkarlarının gözetilmesiyle mümkündür" dedi.

“Kabullenmemiz mümkün değil”

Türkiye'nin NATO üyeliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz NATO üyesiyiz. Öyleyse diğer NATO üyelerinin bize yanlış yapmalarını bizim kabullenmemiz mümkün değil. Hem NATO üyesi olacaksın, NATO'da stratejik ortak olacaksın, ondan sonra size yaptırım konuşulacak. Bu anlaşılabilir bir şey değil" diye konuştu.

“AB hala bize çalım atıyor"

Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu söyleyen Erdoğan, "AB üyeliği bizim için başından beri stratejik bir dış politika hedefi oldu, olmayı da sürdürmekte ama AB hala bize çalım atıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim tek istediğimiz dostumuz olduğunu söyleyenlerin dostluğunu, müttefikimiz olduğunu ifade edenlerin müttefikliğini görmektir" diye konuştu.