Cep Telefonu Kullananlara ‘Alkol Almış’ Gibi Cezalar Uygulanacak!

Türkiye'de trafikte yeni düzenlemeler yapılırken özellikle sürücülere yönelik yaptırımların ağırlaştırıldığı ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde bir milyonun üzerinde trafik kazasının yaşandığı Türkiye'de, yaşamını yitiren vatandaş sayısı oldukça fazla olduğu gibi maddi açıdan da bu zararlar çok büyük boyutlara ulaşmaya başladı. Konu ile ilgili yapılan değerlendirmelerde bu yıl itibariyle trafikte yaptırımların daha da ağırlaştırılacağı ve yüksek cezalar ile hatalara yapılmasını önleneceği ifade edildi.

Türkiye’de Yeni Dönem

Türkiye'de sadece geçtiğimiz yıl 7 bin 300 kişinin trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirmiş olması bu tip yaptırımların da toplum tarafından desteklenmesini sağladı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan son raporda, özellikle 5 sürücüden bir tanesinin cep telefonu kullandığı ifade edilirken, cep telefonu kullanan kişilerin kaza yapma oranı yükseliyor. Bu tip oranları önlemek isteyen Türkiye'deki yetkili kurumlar ise özellikle araç başında cep telefonu kullanan kişilerin yüksek oranlarda ceza alacağı ifade edildi.

Bu cezalar alkol kullanan kişilere verilen cezalarla aynı limitlerin kullanılacağı ifade edildi. Bu bakımdan bundan sonraki süreç içerisinde araç kullanırken cep telefonu kullanan kişiler alkollü araç kullanan kişiler ile aynı cezayı alacak. Pek çok farklı konuda da cezalarına artırılmış olması, bu konuda trafik kurallarına uyulmasını da zorunlu hale getirecek.

Yüksek ücret ödemek istemeyen sürücülerin, trafik kurallarına uymak zorunda olduğu gibi maddi ve manevi herhangi bir zararın yaşanmaması ve trafik kazalarında ölüm oranlarının düşürülmesi adına trafiğe çıkan tüm vatandaşların bu konuda sorumlu davranması gerekiyor.