Android Kullanım Oranları Nasıl?

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi için güncel rakamlar paylaşıldı.

Google tarafından piyasaya sunulan son Android sürümü Android 7.0 olarak adlandırılan Nougat olurken uzun zamandan beri düşük kullanımlarda olan Nougat'ın yavaş yavaş kullanımlarının arttığı öğrenildi.

Paylaşılan son raporlarda Android Nougat 7.0'ın kullanım oranları yüzde 1'i aşmayı başardığı görüldü. Yapılan paylaşımlarda işletim sistemlerine göre farklı oranlar detaylı bir şekilde paylaşılırken şu anda dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemleri Android Lollipop oldu. Android kullanım oranları yüzde 32.7 olarak belirlenirken, Lollipop ardından tercih edilen diğer bir sürüm Android 6.0 Marshmallow oldu.

Marshmallow Ve Lollipop Zirveyi Bırakmıyor!

Marshmallow kullanım oranı ise yüzde 30.7. Bu açıdan bakıldığında 5. ve 6. sürümleri hala yoğun olarak kullanıldığı görülen Android işletim sisteminin kullanıcılar tarafından benimsense de üreticilerin yeni güncellemeleri sunmaması nedeniyle son versiyonlar kullanılamıyor. Android Nougat işletim sistemi uzun süreden beri piyasada yer alsa da üreticiler tarafından güncellemelerin geciktirilmesi ve sunulmaması bu konuda en büyük sorunlardan birisi olarak görülüyor. Zira Android'in piyasadaki en önemli rakibi olan Apple, iOS 10 işletim sistemini son olarak piyasaya sunarken bu işletim sisteminin şu andaki kullanım oranları yüzde 76 seviyesinde.

Android'in son sürümünün yüzde 1 oranını ancak geçtiği düşünüldüğünde ise Google bu yeni işletim sisteminin kullanılması noktasında rakiplerinin oldukça gerisinde.